Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG
Dobiega koniec realizacji projektu “Wolontariat i aktywność szansą osób bezdomnych “. Celem projektu było zaktywizowanie osób bezdomnych poprzez promowanie wolontariatu i aktywności na rzecz osób bezdomnych i otoczenia. Cel osiągnięto dzięki zrealizowaniu wszystkich indywidualnych i grupowych form wsparcia dla 40 osób bezdomnych będących uczestnikami projektu. Efektem udzielonego wsparcia jest wzrost działań prowadzonych przez te osoby na rzecz Schroniska oraz społeczności lokalnej z wykorzystaniem aktywności wolontaryjnej. Rezultatem jest również zmiana postrzegania osób bezdomnych przez mieszkańców i samorząd, co wynika zarówno z aktywności osób bezdomnych w ramach zrealizowanych inicjatyw a także przedstawienie rekomendacji dotyczących zmiany lokalnej polityki społecznej na rzecz wolontariatu i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Zarząd Fundacji dziękuję kadrze za zaangażowanie, uczestnikom za aktywność a grantodawcy za obdarzenie nas zaufaniem.
CYKL SPOTKAŃ Z PRZEDSTAWICIELAMI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
Fundacja Zacisze Grażyny realizuje cykl spotkań z przedstawicielami samorządu terytorialnego dotyczących promocji projektu i dotychczas osiągniętych rezultatów. Uczestnikami forum są podopieczni Fundacji, którzy opisują jaka zmiana nastąpiła wśród nich w związku z udziałem w projekcie. Kadra informuje o zrealizowanych działaniach zarówno tych edukacyjnych jak i realizowanych na rzecz społeczności lokalnych a także o efektach współpracy osób bezdomnych z mieszkańcami różnych miejscowości. Chcemy przekonać pracowników administracji, że należy wspierać rozwój sektora obywatelskiego także wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, promować aktywną politykę społeczną mającą na celu reintegrację osób bezdomnych przez wolontariat. Postulaty są przekazywane w ramach opracowanych w projekcie rekomendacji.
Nasi podopieczni uczestniczyli w wizycie studyjnej odwiedzając Wadowickie Centrum Kultury i tamtejszy ŚDS, jako dobrą praktykę. Celem wizyty było zweryfikowanie przez osoby bezdomne wiedzy uzyskanej podczas zajęć edukacyjnych z wolontariatu i pisania inicjatyw. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogą realizować wolontariat, współpracować ze społecznością lokalną, a także realizować swoje pomysły. Podczas spotkania zrealizowano warsztat, który pozwolił na zdobycie wiedzy o odwiedzanym miejscu, działaniach realizowanych w okolicy oraz możliwych do realizacji pomysłach uczestników. Efektem zrealizowanego wsparcia jest zainspirowanie uczestników do aktywności w swoim otoczeniu poprzez wykorzystanie nabytej wiedzy i doświadczeń. Dzięki temu lepiej będą współpracowali ze sobą i mieszkańcami Gminy Rudziniec.
W czasie projektu uczestnicy mają możliwość wzięcia udział w dwóch formach wsparcia. W ramach poradnictwa psychologicznego, które będzie realizowane indywidualnie będzie możliwość rozwiązania indywidualnych problemów każdej osoby biorącej udział w projekcie. Psycholog ma za zadanie wzmocnić, dowartościować uczestnika, zmotywować go do aktywności, zachęcić do współpracy. Będzie także pracował nad indywidualnymi kompetencjami każdej osoby bezdomnej. Natomiast dzięki pomocy terapeuty podczas wsparcia grupowego promowany będzie wolontariat jako forma aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego. Chcemy, aby osoby bezdomne zrozumiały, że największą wartością jest czas jaki mają i którym mogą się podzielić z innymi, czy to w swojej społeczności, czy też z mieszkańcami gminy. Mamy nadzieję, że zaproponowane formy wsparcia przyczynią się do rozwoju osobistego uczestników projektu.
Rozwój instytucjonalny
Dzięki pozyskanym środkom z programu „Aktywni Obywatele” kadra Fundacji Zacisze Grażyny wzięła udział w szkoleniu dotyczącym ochrony danych osobowych. Zajęcia pozwoliły nabyć kadrze wiedzę w tym zakresie. Wiadomości uzyskane w tej formie wsparcia będą wykorzystywane przy kontaktach z innymi instytucjami, w zakresie współpracy z podopiecznymi oraz w ramach struktury pracowniczej. Dodatkowo w ramach wsparcia instytucjonalnego zakupiono pakiety MS Office do komputerów Fundacji, co zdecydowanie ułatwi pracę kadrze Fundacji.
Projekt „Wolontariat i aktywność szansą osób bezdomnych” to także wsparcie dla kadry Fundacji. W ramach rozwoju instytucjonalnego realizowane są trzy formy wsparcia w postaci szkoleń z: pracy z trudnym klientem, wypalenia zawodowego i arteterapii, aby skuteczniej nieść wsparcie osobom bezdomnym. To bardzo istotne, aby zwiększać kompetencje pracowników, gdyż w ten sposób nie tylko są bardziej zaangażowani w pracę zawodową, ale również rozwijają swoje kompetencje osobiste. Wiedza z obszaru pracy z trudnym klientem pozwoli na skuteczne nawiązywanie relacji z osobami bezdomnymi. Szkolenie z wypalenia zawodowego pozwoli przezwyciężyć osobiste problemy i wytyczyć ścieżkę własnego rozwoju. Natomiast arteterapia to ciekawe narzędzie pracy, które angażuje klientów poprzez kulturę. Kadra Fundacji wysoko ocenia kompetencje osób je realizujących i przydatność uzyskanej wiedzy.
PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE
W ramach projektu prowadzone jest również wsparcie indywidualne dla osób bezdomnych. Każdy uczestnik otrzymał pulę 4h do wykorzystania w ramach poradnictwa. Celem wsparcia jest zwiększenie szansy na aktywny udział w projekcie, rozwiązywanie indywidualnych potrzeb uczestników, wsparcie w sytuacjach konfliktowych, czy też prowadzenie rozmów wspierających. Dzięki temu nasi podopieczni zwiększą swoje poczucie własnej wartości i wytrwają w postawieniu zdobywania wiedzy i aktywności społecznej. W opinii osób bezdomnych taka forma pomocy przynosi pozytywne efekty.
GRUPA SAMOPOMOCOWA
W ramach projektu rozpoczęły się spotkania w grupie samopomocowej. Na pierwszym spotkaniu określiliśmy zasady współpracy. Cieszymy się, że grupa jest zaangażowana w rozmowy i dyskusje. Wszystkich uczestników łączy jeden problem – bezdomność. Szukamy motywacji do zmiany lub poprawy swojej sytuacji. Chcemy czerpać z doświadczeń innych uczestników grupy. Sami ustalamy cele poszczególnych spotkań i za zgodą większości możemy je zmieniać. Chcemy sobie zaufać, aby zmierzyć się razem w pokonywaniu codziennych trudności i problemów. Dzięki moderowaniu dyskusji przez prowadzącego spotkania rozmowy toczą się określonym i zaplanowanym rytmie.
AKTYWNI OBYWATELE W STYCZNIU
Miesiąc styczeń upłynął w Fundacji na przygotowaniu działań pozwalających na rozpoczęcie realizacji projektu. W tym celu przede wszystkim podpisano umowę a także opracowano dokumentację projektową. Funkcjonuje także podstrona projektu, na której będą zamieszczane bieżące informacje prezentujące działania projektowe. Realizowano rekrutację uczestników do projektu zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji. Udało się zebrać wszystkich uczestników projektu „Wolontariat i aktywność szansą osób bezdomnych”, którzy od lutego będą brali udział w dalszych działaniach. Już wkrótce rozpoczynamy pierwsze zajęcia w ramach „Szkoły wolontariatu osób bezdomnych”.