Uczymy się aktywności obywatelskiej i wolontariatu
Pierwszą formą wsparcia dla seniorów biorących udział w naszym projekcie były zajęcia mające na celu zdobycie przez osoby w wieku +60 wiedzy z zakresu wolontariatu i aktywności obywatelskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy. Zaangażowano prowadzącego, który opracował program przy współpracy z seniorami. Zawierał on zarówno informacje dotyczące prawnych aspektów aktywności obywatelskiej, wolontariatu, działalności w sektorze pozarządowym, czy też zasad partnerskiej współpracy jak również organizacji inicjatyw obywatelskich.
Seniorzy byli bardzo zadowoleni z udziału w tych zajęciach. Zrozumieli, że każdy z nich ma umiejętności, czy też zdolności pozwalające poświęcać trochę swojego czasu na rzecz innych. Ważna jest praca nad motywacją i zaplanowanie działań. Efektem zrealizowanego wsparcia było zachęcenie seniorów do aktywności społecznej.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025


Wsparcie specjalistyczne
W ramach tej formy wsparcia uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnego wsparcia ze strony psychologa a także grupowego poprzez udział w treningu kompetencji społecznych. Pomoc psychologa pozwoliła seniorom na zniwelowanie deficytów w zakresie komunikacji, otwartości, skupieniu, czy też w motywacji. Natomiast trening pozwolił seniorom lepiej diagnozować swoje emocje, rozwijać asertywność, budować pozytywny wizerunek siebie.
Obie formy wsparcia były ze sobą komplementarne i przyczyniły się do rozwinięcia ich kompetencji osobistych jak również wzajemnego poznania się i możliwości współpracy.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

 
Edukacja przez dobre praktyki
Zdobywanie wiedzy przez seniorów powinno się odbywać poprzez różne formy edukacji. Dlatego w celu zwizualizowania wiedzy nabytej podczas zajęć stacjonarnych. Celem tematycznych wizyt studyjnych było zwiększenie poziomu świadomości i zainteresowań w zakresie możliwości i korzyści działań obywatelskich i pro społecznych. Realizacja wizyty dała uczestnikom przestrzeń na autorefleksję i wyciąganie własnych wniosków w oparciu o dobre praktyki, które zobaczyli.
Działanie to przyczyniło się do poszerzenia horyzontów myślowych, podpatrzenia dobrych rozwiązań z innych miejsc/regionów i zastosowania ich części „u siebie” oraz praktycznej weryfikacji wiedzy. Kontakt z praktykami w danej dziedzinie pozwolił na uzyskanie odpowiedzi w danej dziedzinie oraz wymianę doświadczeń.
 
 
 
Edukacja wyjazdowa
Uczestnicy projektu wzięli udział w dwóch wyjazdach: edukacyjnym oraz wymianie kompetencji społecznych. Podczas pierwszego wyjazdu seniorzy dowiedzieli się co to jest spacer badawczy i w jaki sposób prawidłowo go zrealizować. Wzięli także udział w blokach zajęć edukacyjnych z zakresu rozwoju osobistego pozwalających kształtować cechy liderskie u uczestników. Podczas drugiego wyjazdu seniorzy wzięli udział w wymianach kompetencji społecznych, w czasie których osoby w wieku senioralnym rozwijali kompetencje osobiste, ćwiczyli proces przekazywania wiedzy podczas nauki praktycznych umiejętności społecznych z wykorzystaniem osobistych doświadczeń i wiedzy.
Celem wyjazdów było m.in. zwiększenie poziomu integracji wśród seniorów. Przełamano stereotypy, zredukowano poziom nieufności, wyrównano poziom wiedzy i umiejętności oraz zwiększono doświadczenia w obszarze efektywnej współpracy rówieśniczej i efektywnego wykorzystywania wolnego czasu. Wyjazdy były motywacją do dalszej pracy, a także przyczyniły się do zdobycia umiejętności przeprowadzenia spacerów obywatelskich we własnych środowiskach.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

 
Czas podsumowania
Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie podsumowujące, na które zaproszono najaktywniejszych seniorów biorących udział w zadaniu. Spotkanie poprowadził moderator. W gronie tym zostały omówione i ocenione dotychczasowe działania, jak i udział seniorów w projekcie. Osoby w wieku senioralnymi wymienili się opiniami, doświadczeniami i wyciągnęli wnioski w zakresie wykorzystania osiągniętego potencjału, a także wyrazili gotowość do dalszej współpracy z realizatorem projektu.
Dzięki uzyskanych informacją kadra projektu zyskała wartościowe dane i informacje, które będą przydatne na etapie opracowania sprawozdania, tworzenia kolejnych projektów i innych form wsparcia adresowanych do osób w wieku senioralnym.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

 
Zakończenie projektu.
Dobiega koniec realizacji projektu „Seniorzy aktywnie partycypują w życiu społecznym”. Celem głównym projektu było podniesienie poziomu kompetencji w obszarze aktywności obywatelskiej i wolontariatu wśród 40 seniorów 60+ na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w powiecie gliwickim w terminie 01.07.2024-31.12.2024. Cel ten został osiągnięty poprzez zrekrutowanie odpowiedniej ilości odbiorców wsparcia a także ich udział w działaniach takich jak: szkolenia i warsztaty z zakresu aktywności obywatelskiej i wolontariatu; specjalistyczne wsparcie; wyjazd edukacyjny oraz wyjazdowe wymiany kompetencji społecznych oraz spotkanie podsumowujące.
Efekty zrealizowanego wsparcia to m.in.: wzrost poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze aktywności obywatelskiej i wolontariatu wśród seniorów; wzrost poziomu świadomości i zainteresowań w zakresie możliwości i korzyści działań obywatelskich i pro społecznych; zintegrowanie uczestników, a także wyrównanie poziomu wiedzy i umiejętności oraz wzrost doświadczeń w obszarze: efektywnej współpracy, efektywnego wykorzystywania czasu wolnego i aktywności społecznej oraz wzrost zaangażowania społecznego i poziomu aktywności społecznej (wolontariatu) w obszarze działań obywatelskich oraz wypromowanie postaw pro społecznych w środowiskach lokalnych powiatu gliwickiego.
Zarząd Fundacji Zacisze Grażyny pragnie podziękować seniorom biorącym udział w projekcie za aktywność i zaangażowanie, kadrze projektowej za rzetelną pracę a grantodawcy za zaufanie dotyczące przyznanie dofinansowania do zrealizowanego projektu.
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025